středa 13. února 2013

Léto, kdy jsem zkrásněla

Autor: Jenny Han
Překladatel: Vanda Senko
Vazba: Pevná s přebalem
Počet stran: 240
Nakladatelství: Jota, 2012
Původní název: The Summer I Turned Pretty

Anotace: 
První díl volné trilogie pro dospívající čtenářky

Belly měří svůj život v létech, a tím nemyslíme roky, ale roční období. Všechno zajímavé a báječné se v jejím případě odehrává výhradně od června do srpna. Zimy jsou dobré pouze na to, aby počítala týdny do dalšího léta, kdy konečně s mámou a bratrem Stevenem odjede jako každý rok k moři. Tedy přesněji řečeno do prázdninového domu přímo na pláži, který patří Suzanně, mámině nejlepší přítelkyni. A k Suzanně a jejímu domu zase neodmyslitelně patří její dva synové, Konrád a Jeremiáš. Tuhle dvojičku zná Belly odmala a co si pamatuje, jenom netrpělivě čeká, až si jí kluci začnou konečně všímat a vezmou ji mezi sebe. A toto léto se to konečně stane. A navíc se z nevýrazného káčátka vyloupne krásná labuť. Belly je k údivu všech najednou krásná mladá dívka. Jenže v toto báječné a zároveň hrozné léto se změní i všechno ostatní. Vlastně se promění Bellin celý život. K lepšímu i k tomu horšímu…

Příběh o dospívání, prvních láskách, zmatení z vlastních citů i o nepříjemnostech, které provázejí dospívání, je určen čtenářkám od 12 let, jež si v sympatické, vtipné a svérázné Belly najdou kamarádku, které dokonale rozumí, protože prožívá podobné osudy jako ony.

Recenze: Patnáctiletá Belly odjede s mamkou a bratrem Stevenem jako každý rok k moři do plážového domku k Suzanně (matky kamarádce) a jejím dvěma synům Konrádovi a Jeremiášovi. 
Když přijedou na místo, Suzanna ani kluci Belly skoro nepoznají, protože za ten rok už hodně dospěla a zkrásněla. 
Suzanna má rakovinu prsu, ale léčí se chemoterapiemi, které jí zabírají a je skoro zdravá..
Asi v půlce léta její bratr Steven odjede na univerzitu v Princetonu.
Belly je pozvaná na táborák ke Clayovi, kamarádovi Konráda a Jeremiáše. Belly na táborák přijde a pozná tam kluka jménem Cam. Začnou si spolu povídat. Jenomže Cam už Belly někde viděl. Ale kde? Ovšem, na srazu studentů latiny ve Washingtonu. Jeho latinské jméno tenkrát bylo Sextus a její Flavie.
Belly se po čase s Camem dá dohromady. Léto ubíhá rychle a chýlí se ke konci. Belly už za to léto prožila spoustu pěkných věcí a chvil.. Ale je tu jedna ošklivá věc - Suzanně se rakovina vrátila.
Když je léto u konce, přizná Belly Konrádovi pravdu a řekne mu, že ho milovala. On jí však řekne, že by jim to neklapalo a že k ní nic necítí. Taky Jeremiáš Belly zaskočí. Přizná se, že jí miluje. Belly však k němu nikdy necítila víc, než sourozeneckou a kamarádskou lásku.
Belly odjede s matkou domů na zimu a jaro..

Můj názor: Tato kniha se mi velice líbila. Belly prožívá stejné chvíle jako my, teenageři. Bylo to pěkné, oddychové čtení.

Moje hodnocení: 10/10
Hodnocení obálky: 4/5
Délka četby: 2 dny


Tímto bych chtěla poděkovat internetovému knihkupectví knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu si můžete zakoupit zde.

0 comments:

Okomentovat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang