pátek 22. března 2013

Piráti! Dobrodružství s vědátory

Autor: Gideon Defoe
Překladatel: Jakub Racek
Vazba: Pevná s přebalem
Počet stran: 184
Nakladatelství: Jota, 2012
Původní název: The Pirates! In an Adventure with Scientists

Anotace: Nelítostně vtipný román pro dospělé i mládež o krutě komických dobrodružstvích bodrého Pirátského kapitána a jeho střelené posádky, tentokrát mezi vědci.

Ještě nikdy od dob, kdy byl napsán Moby Dick... Ne, ještě nikdy od Ostrova pokladů... Ne, dokonce ještě nikdy od příběhu o Jonášovi a velrybě nevznikla žádná námořní sága, která by se vyrovnala knize Piráti! Dobrodružství s vědátory. Hlavním hrdinou eposu je nejúžasnější mořeplavec všech dob, nezapomenutelný Pirátský kapitán, který má podivuhodnou schopnost udržet si svůj plnovous vždy hedvábně jemný a skvěle upravený i přesto, že tráví celé měsíce na moři.

Hnán obavami, že jeho pirátskou posádku už začíná nudit lelkování na pláži, pomrkávání po krásných divoškách a marné pokusy postavit si skákací hrad z medúz, rozhodne se Pirátský kapitán, že je nejvyšší čas vyrazit na dobrodružnou výpravu.

V mylné vidině ohromné zlaté kořisti napadne loď Beagle s mladým Charlesem Darwinem na palubě a spolu s ním pak vede svou lotrovskou posádku z exotických Galapág do mlhou zahalených ulic viktoriánského Londýna. Tam se piráti setkají s děsivými vraždami, mizejícími dívkami, radioaktivními slony i samotným svatým Duchem. A to není ani zdaleka vše…

Recenze: Tato kniha je velice zajímavá. Vždy když jsem otočila stránku, musela jsem se zasmát, protože Pirátskej kapitán (neměl konkrétní jméno) vždycky ze sebe vypustil nějakou hloupou větu nebo slovo, kterému se nejde nezasmát. Prostě britský humor.
Pirátský kapitán který svůj hebký plnovous každý den opečovává, si ani nezapamatoval jména své posádky a říkal jim například: pirát s harmonikou, atd.. To se mi na něm líbilo, bylo to takové zajímavě psané a neobyčejné..

„Ohromně legrační. Jasná klasika humoristických románů o pirátech.“
Eric Idle, člen skupiny Monty Python


Přesně jak řekl pan Eric Idle je to jasná klasika pirátských humorů. Nikdy jsem takovou knihu nečetla a tak jsem to chtěla zkusit a moc se mi zalíbila.

Na každé straně také objevíte nějaké to nové slovo, které je vždy pod textem stručně vysvětlené. Příběh byl velmi dobře propracovaný.

-----------------

Gideon Defoe  (*1975) je britský spisovatel a scénárista. Vystudoval archeologii a antropologii na Oxfordské univerzitě. Jeho matka tvrdí, že je přímým potomkem Daniela Defoea, autora Robinsona Crusoea, ale on tomu nevěří. Nikdy neměl v úmyslu stát se spisovatelem a knihu Piráti! Dobrodružství s vědátory napsal, aby oslnil jednu dívku ze studií. Nevyšlo to.

Kniha ovšem v roce 2004 vyšla a pro velký úspěch napsal Defoe další čtyři pokračování a také jednu knihu o zvířatech.

-----------------

Také se ovšem zmíním o filmovém zpracování Piráti! Dobrodružství s vědátory a i druhé knihy - Piráti! Dobrodružství s bílou velrybou. Vyrobilo ho studio Aardman roku 2012. Český trailer naleznete ZDE. Chtěla bych si ho v nejbližší době určitě shlédnout. Ukázky jsou velice zajímavé. Sem dávám ještě moc hezký anglický plakát k tomuto filmu. -->

Hned zítra se pustím do druhého dílu Piráti! Dobrodružství s bílou velrybou. Už se na něj moc těším.

-----------------

Pirátský román do kapsy pro všechny milovníky humoru Jeroma Klapky Jeroma. 


Moje hodnocení: 9/10
Hodnocení obálky: 4/5
Délka četby: 1 denTímto bych chtěla poděkovat internetovému knihkupectví knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu si můžete zakoupit zde.


Tuto knihu vydalo nakladatelství Jota v říjnu roku 2012.

2 comments:

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang