pondělí 25. března 2013

Země prokletých

Autor: Liliana Lazar
Překladatel: Veronika Dufková
Vazba: Pevná s přebalem
Počet stran: 180
Nakladatelství: Jota, 2012
Původní název: La terre des affranchis

Anotace: Okouzlující vyprávění, v němž se snoubí pohádkové legendy se svědectvím o krutých časech komunismu. Živí se tu potkávají s mrtvými, vrazi se svými oběťmi a dobro se zlem.
Děj se otevírá legendou o Lví jámě, v jejíž hlubině zůstaly od 18. století kosti tureckých dobyvatelů. Ty se podle legendy vynořují na povrch, což ale nebrání mladým zamilovaným párům, aby toto místo vyhledávaly ke zvýšení sexuálního zážitku. Vesnice Slobozia, obehnaná temnými a hlubokými lesy, je ovšem sama ponořena do úzkostných pověstí, v lesech se totiž mají potulovat přízraky moroi.
Prokleté místo, zmítané předsudky a dávnými démony, se ale stává prostorem nových dramat a násilností, které ovšem nesouvisí pouze s dávnými pověstmi a pohádkami. Na stránkách tohoto magického románu potkává čtenář otcovraha, jenž se promění ve světce; režimem pronásledovaného kněze, utíkajícího před perzekucí do hlubin lesa a své víry.

Recenze: Už jen začátek této knihy má nádech tajemna a magie.. Celý děj se odehrává v Rumunsku.
Ději předchází stará legenda o děsivých silách a strašidelném jezeru, které má jméno - Lví jáma.
Lví jáma leží u vesničky Slobozia.

Prvotina mladé rumunské autorky, psaná francouzsky, vyvolala po svém vydání velký zájem a byla oceněna Télérama-France Culture 2009. Slavný francouzský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu J. M. G. Le Clézio označil knihu za „jeden z nejoriginálnějších románů posledních let“.

Jezero je údajně plné ostatků tureckých nájezdníku, protože od 18. století rumunští obyvatelé museli odrážet turecké protivníky. 
Legenda říká, že okolo jezera se objevují duchové moroi, (živí mrtví). Věří tomu plno vesničanů a proto se tam nikdy nikdo neodvážil. Místo je prostě prokleté.. 

Základní pravidlo Slobozie: nepřibližovat se k Jámě lvové!

----------

Kniha je strašně zajímavá, ale můj styl to prostě není. Nemohla jsem se do té knihy vcítit a když se do ní nemůžu vcítit, tak se mi čte strašně špatně. Doporučila bych to spíše starším čtenářům. Ovšem byly tam ale velice zajímavé postavy..

---------

Liliana Lazarová (*1972) je rumunská spisovatelka pocházející z Moldávie. Dětství prožila v Iaşi, kde její otec působil jako lesník v oblasti velkých lesů Slobozia. Studovala na Univerzitě Alexandra Iona Cuza francouzskou literaturu. Po pádu režimu Nicolae Ceauşesca odjela do Francie. 

„První román Liliany Lazarové Země prokletých je skutečný literární požitek. Nemá ale nic společného s psychologizující literaturou zahleděnou do sebe. To, že Liliana Lazarová píše ve francouzštině, neznamená, že by tím byla ona sama méně rumunská... V knize Země prokletých, v níž mísí legendy a dějiny, vzdává hold své zemi a jejím tradicím.“
La Lettrine

Moje hodnocení: 4/10
Hodnocení obálky: 3/5
Délka četby: 3 dny

Tímto bych chtěla poděkovat internetovému knihkupectví knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu si můžete zakoupit zde.

Tuto knihu vydalo nakladatelství Jota v červenci roku 2012.

0 comments:

Okomentovat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang