středa 22. května 2013

Deštník pro tento den

Autor: Wilhelm Genazino
Překladatel: Petr Štědroň
Vazba: vázaná s přebalem
Počet stran: 152
Nakladatelství: Mladá fronta, 2013
Původní název: Ein Regenschirm für diesen Tag
Hodnocení obálky: 2/5

Peníze se dají vydělávat různě, třeba tím, že na vlastních nohou testujete luxusní polobotky. Procházíte se po městě, dáváte pozor na kaluže a špínu, tiše snášíte bolest, kterou způsobují neprošlápnuté boty, a pozorujete svět. Stejně jako bezejmenný hlavní hrdina úžasného Genazinova románu navštěvujete dávné přítelkyně, sepisujete posudky na drahé anglické boty, a za honoráře si užíváte skromného života. Jenže když testovače bot opustí poslední přítelkyně Lisa a honorář za posudek klesne na minimum, ze kterého se už nedá žít, musí se něco zásadního změnit…


Recenze:  Jméno hrdiny tohoto románu není v knize napsáno. Navštěvuje své bývalé přítelkyně, sepisuje recenze a posudky na drahé boty a za peníze si užívá svého skromného života. Co víc si přát? 
Když se s hrdinou rozejde poslední přítelkyně jménem Lisa a peníze za posudky jdou na minimum, ze kterého se už bohužel nedá žít.. Testovač ví, že se něco musí rychle změnit.. Co bude muset testovač změnit?  

----------------------------------

O autorovi: Wilhelm Genazino (* 22. 1. 1943 v Mannheimu) vystudoval germanistiku, sociologii a filozofii ve Frankfurtu. Za svou tvorbu, která zahrnuje dvě desítky románů a několik sbírek esejů a proslovů, získal téměř dvě desítky literárních ocenění, mimo jiné prestižní Cenu Georga Büchnera nebo Kleistovu cenu. Mezi nejznámější autorovy romány, ve kterých se věnuje životu obyčejných lidí ve velkoměstě, patří trilogie Abschaffel (1977-1979) nebo právě Deštník pro tento den (2001), Genazinova nejpřekládanější a nejoceňovanější kniha.

----------------------------------

Můj názor: Kniha byla velice pěkná a zajímavá. Celý příběh nezjistíme jméno hlavního hrdiny, což je takové  na jednu stranu zajímavé a na druhou stranu podivné. Ještě jsem se s tím nikdy nesetkala, že by celý příběh nebylo odhaleno jméno hlavního hrdiny. No, ale o to tu vůbec nejde. Jde o příběh. Byl to velice kvalitní román a doporučila bych ho spíše starším čtenářům, kteří mají rádi příběhy z velkoměst. Knize Deštník pro tento den dávám 8/10 hvězdiček. 
----------------------------------
  • Tímto bych chtěla poděkovat internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.
  • Knihu si můžete zakoupit ZDE.

0 comments:

Okomentovat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang