sobota 15. června 2013

Hlas nože

Autor: Patrick Ness
Překladatel: Jan Kozák
Vazba: brožovaná
Počet stran: 400
Nakladatelství: Jota, 2011
Původní název: The Knife of Never Letting Go – Chaos Walking Book 1
Hodnocení obálky: 4/5

Planetu Nový svět kolonizuje malá skupina osadníků z nepřátelského Starého světa. Po mnoha letech dochází k nečekanému zvratu. Domorodí obyvatelé se vzbouří, zaútočí na osadníky a usmrtí všechny ženy. Muže a zvířata náhle napadne podivný vir, který umožňuje slyšet myšlenky ostatních.
Uniknout se podaří jen nevzdělanému mladíkovi Toddovi, který si stihl vzít na cestu pouze ruksak, lovecký nůž, deník, ale hlavně to vůbec nejdůležitější – svého věrného psího přítele. Ostatní obyvatelé v čele s šíleným knězem ho však pronásledují a kvůli nebezpečnému viru nebezpečí stále narůstá.
Tento nelibozvučný myšlenkový mrak se nazývá Hluk a projevuje se nejen zvukem, ale i obrazem. Nikdy vás nenechá na pokoji a žádná vaše představa a ani jeden váš plán tak nejsou soukromé. Todd objeví v Hluku jakousi „díru“ a záhy zjistí, že žije v úplně jiném světě, než si dosud myslel. Postupně vychází najevo několik prazvláštních situací z minulosti a Toddova strastiplná cesta s armádou v patách se zdá jako nikdy nekončící příběh.


☼☼☼☼☼☼

Todd žije v městečku Prentisstownu, kde nejsou žádné ženy. Ženy totiž údajně vymřeli na infekci od Sádráků a na Hluk. Hluk znamená, že všichni kolem Vás slyší Vaše myšlenky, a vy zase slyšíte myšlenky ostatních. Hrozné, že?
Muži, kteří žijí v Prentisstownu jsou hodně špatní z toho, že jim zemřely ženy..
Všude jen samí muži, nerodí se žádné nové děti.. Mnoho mužů umírá a tak je město odsouzeno skoro k zániku.

Toddovi je 13 let, a je to nejmladší muž ve městě. Tedd má pouze jednoho jediného přítele - svého psa Manchee, který samozřejmě také mluví. Chtěli byste mluvícího psa? Já se přiznám, že ne..

Starosta Prentissu pošle Todda do močálů, kde najde překvapení. Místo, kde je hluché místo v hluku.. Najde tam také dívku, která se jmenuje Viola..

Todd, Manchee a Viola se vydávají na nebezpečnou cestu do bezpečí. Ovšem starostovi se to nelíbí a pošle za nimi svého syna Aarona..

Jak to vše dopadne? Dostanou se Todd, Manchee a Viola do bezpečí?

☼☼☼☼☼☼

O autorovi: Patrick Ness (*1971) je americký spisovatel, novinář a lektor, žije v Londýně. Narodil se na armádní základně Fort Belvoir poblíž Alexandrie ve Virginii, kde jeho otec působil jako výcvikový instruktor americké armády.
Jeho první povídka vyšla roku 1997 v časopise Genre. V roce 1999 se během práce na svém prvním románu přestěhoval do Londýna. Od té doby vydal celkem čtyři romány, na jeho knihu pro děti a mládež Volání netvora se můžete těšit v červenci 2012.

Vyučoval tvůrčí psaní na Oxfordské univerzitě a působil jako redaktor v Daily Telegraph, TLS, Sunday Telegraph a Guardian, kam píše recenze dodnes.

Motto: „Hluk je nefiltrovaný člověk a bez tohoto filtru je člověk pouze kráčejícím chaosem.“ / „The Noise is a man unfiltered, and without a filter, a man is just chaos walking."

☼☼☼☼☼☼

Můj názor: Prvním dílem série CHAOS je právě tato kniha - Hlas nože. Kniha má své osobité kouzlo a je velice napínavá a dobrodružná. Jelikož miluji dystopie, tak se mi kniha celkem líbila. 

,,První kniha cenami ověnčené trilogie!''

Knize dávám 9/10 hvězdiček, protože příběh nebyl úplně nejlepší. Byl to takový lepší průměr. Ale rozhodně doporučuji přečíst.

☼☼☼☼☼☼

  • Tímto moc děkuji nakladatelství Jota za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.
  • Knihu si můžete zakoupit ZDE.

0 comments:

Okomentovat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang