neděle 11. srpna 2013

Dech

Autorka: Sarah Crossan
Žánr: dystopie, sci-fi
Série: Dech
Počet stran: 262
Nakladatelství: Baronet, 2013

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom.
Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech.

♥ ♥ ♥ ♥

Kniha se odehrává v budoucnosti, tak jako každá jiná dystopická kniha. 

Planeta je bez kyslíku, a kyslík naleznete jen v kapsulích, kde žijí lidé.V kapsulích je vzduch uměle vyráběn a jen tam máte šanci přežít. Společnost v kapsuli se rozděluje na několik pracovníků, kteří musí tvrdě pracovat ve dne a i v noci.. A prémie, kteří mohou tancovat, skákat a je úplně jedno, kolik toho prodýchají. Vláda kapsule se snaží vysázet stromy, aby na Zemi za kapsulí byl kyslík. Stromy totiž byly zahubeny Zlomem.. 

♥ ♥ ♥ ♥

Sarah Crossan  vyrůstala v Irsku a Anglii, pak se přestěhovala do Ameriky, kde nyní žije. Vystudovala Warwick University a v roce 1999 získala titul v oboru filosofie a literatura. Dále vystudovala magisterský obor tvůrčího psaní na University of Warwick v roce 2003 a v této době začala psát beletrii. V současnosti vyučuje angličtinu na malé soukromé škole v Hobokenu, New Jersey.

♥ ♥ ♥ ♥

Knihu Dech jsem si pořídila na veletrhu Svět knihy 2013. Zaujala mně svou anotací a nádhernou obálkou. Hned na první pohled je jasné, že kniha je dystopická a odehrává se v budoucnosti.. 

Obálka je kouzelná, protože tam kontrastují ty barvičky; modrá a fialová až po trochu té tyrkysové. Také v dálce jde vidět kapsule, za níž je město, kde lidé žijí. Před kapsulí vidíme hlavní 3 postavy příběhu: Beu, Quinna a Alinu, jak stojí na rozpraskané zemi.. Je to moc pěkně promyšlené a skvěle to ladí k příběhu. 

Další knihou této série je kniha Resist, která má u nás vyjít příští rok. Moc se na ní těším, a zajímalo by mně, jak se bude jmenovat v českém překladu. Obálka je také nádherná stejně jako u prvního dílu. Kapsule je porostlá zelení, a vypadá to, že za kapsulí už začaly růst stromy. I zem na které postavy stojí není už tak ropraskaná a suchá. 

Kniha Dech se mi líbila a mám na ní snad jen jednu připomínku. Každou kapitolu vyprávěl někdo jiný, a já se do toho totálně zamotala.. Pak asi po půlce jsem se z toho vymotala a začalo to být zajímavé. Knize dávám hodnocení 4/5 hvězdiček.

2 comments:

  1. Mně se knížka taky moc líbila.. :) Už se těším na další díl.. :)))

    OdpovědětVymazat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang