sobota 21. září 2013

Vzkaz v láhvi

Autor: Adler Olsen
Překladatelka: Magdalena Jírková
Vazba: brožovaná
Počet stran: 560
Nakladatelství: Host, 2013
Původní název: Flaskepost fra P
Hodnocení obálky: 4/5

Na policejní stanici v zapadlém koutě Skotska stojí už dlouho na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánsky a znamená POMOC — a že vzkaz je napsán krví.

Když se tahle podivná zpráva konečně dostane na stůl kriminálního komisaře Carla Mørcka z oddělení Q, které se zabývá „odloženými případy zvláštní důležitosti“, začnou se dít děsivé věci. Carl Mørck a jeho kolegové — svérázný asistent blízkovýchodního původu Asad a drzá Rose — se ponoří do hrůzného případu sekt a unesených dětí, jejichž rodiče zmizení nikdy neohlásili. Proč? Čas se krátí a život dalších dvou dětí visí na vlásku…


Ve staré loděnici, jsou uvázáni a spoutáni dva bratři. Staršímu z nich se ale podaří na kus papírku napsat svou krví vzkaz, který dá do láhve, zazátkuje jí a hodí ven do vody. Ale je tu riziko, že jí nikdo včas neobjeví..
Oddělení Q je oddělení, kde se zabývají odloženými případy.. Najednou přijde vzkaz v láhvi, ale je starý, a písmo, kterým je napsán už sotva jde přečíst. jde jen o vtip nějakého školáka? A nebo jestli je to pravda, jsou ještě ti lidé, co psaly nejspíše o pomoc naživu? Komisař Carl Mørck se vydává do pátrání se dvěma svými kolegy - asistentkou a syrským pomocníkem.. Zjistí ale, že tento případ je velmi dobře promyšlený a zamotaný s jinými případy.. Není jen jeden, je jich víc.

O autorovi: Adler Olsen (nar. 1950 v Kodani) vystudoval politologii a filmovou vědu. Pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Ve své tvorbě se zaměřuje na témata psychických poruch (jeho otec byl psychiatr) a mezinárodních konspirací. Svou literární kariéru zahájil bestsellerem Alfabethuset (1997), následovaly romány A děkovala bohům (2003) a Washingtonský dekret (2006). Poté se věnoval tématům spojeným s jeho rodným Dánskem. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje tři knihy: Žena v kleci (2007), Zabijáci bažantů (2008) a Vzkaz v láhvi (2009), díky nimž dosáhl mezinárodního věhlasu. Celkově už se knih ze série o oddělení Q prodalo přes tři miliony výtisků a například v Německu se román už déle než rok drží na předních místech žebříčků bestsellerů časopisu Spiegel. 

Můj názor: Kniha Vzkaz v láhvi, byla mou první od Adlera Olsena, a tak jsem nevěděla, co mám od knihy očekávat. Už jen prolog, kde se odehrává to, jak jsou dva mladí bratři spoutáni a posílají vzkaz v láhvi do vody, mně dostal, a já musela ve čtení neustále pokračovat.. Moc nudných pasáží tam vcelku nebylo. Příběh byl hodně napínavý a já si ho opravdu užívala. 
Teď přejdeme k obálce. Obálka je vážně děsivá, a mrazí z ní na zádech. Dokonale se k příběhu hodí.. Rudý velký nápis autora, ostnatý drát, to temné pozadí.. No prostě krása! Skvěle to k sobě kontrastuje.
Kniha dokonce získala cenu Skleněný klíč, za nejlepší skandinávský krimi román. Knihu doporučuji všem, kdo máte rádi opravdu temné a mrazivé pátrání.. Knize dávám 5/5 ozubených koleček.


Děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit ZDE, na stránkách knihkupectví.

1 comments:

  1. Zaujal ma dej, vyzerá to na také krimi/triller a niečo strašidelné a zaujímavé. Nie je to moc môj žáner, ale ak s ak tomu raz dostanem, určite si prečítam, znie to skvele.

    OdpovědětVymazat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang