neděle 24. listopadu 2013

Hunger Games - Aréna smrti

Autor: Suzanne Collins
Překladatel: Zdík Dušek
Vazba: brožovaná
Počet stran: 328
Nakladatelství: Fragment, 2010/2013
Původní název: Hunger Games
Hodnocení obálky: 5/5

Jmenuji se Katniss Everdeenová a posílají mne zemřít.

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji.
Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt.

Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit? Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska.

Hunger games začínají…

První díl světového knižního bestselleru.Příběh se odehrává v Panemu. To je země, která vznikla z trosek bývalé Severní Ameriky. Země je rozdělena do 12 okolních krajů, které obklopují nablýskané hlavní město Kapitol. Hlavní hrdinka se jmenuje Katnnis Everdeenová a žije v posledním dvanáctém kraji. Dvanáctý kraj je nejchudší ze všech krajů. Lidé v něm někdy trpí hlady. Katnnis, po smrti svého otce musela převzít zodpovědnost za svou matku a sestru. Je jen na ní, aby je uživila. Naštěstí ale Katnnis spolu se svým kamarádem Hurikánem umí dobře lovit zvěř. Takže její rodina na tom není zas tak špatně.Nad lidmi ale visí další hrozba než jen hlad. 
Kapitol vládne tvrdou rukou. A poslušnost lidí si udržují pořádáním reality show jménem ,,Hladové hry''. Každý rok v Den Sklizně vyberou jednu dívku a jednoho chlapce z každého kraje ve věku 12-18 let, kteří se poté musí zúčastnit her na život a na smrt v uzavřené aréně, kde splátce monitorují a přenášejí živě do televizních obrazovek světu..
Když vyberou Katnnisinu sestru Prim, je Katnnis jasné, že ona se musí za Prim přihlásit jako dobrovolnice. Jako splátce jí čeká cesta do arény, kde bude hýčkána a připravovaná po dobu dvou týdnů. Jako druhého splátce vyberou Peetu Mellarka, chlapce z jejího dětství, která jí zachránil život a tvrdí, že Katnnis miluje. 
Jakou má Katnnis šanci na přežití? Později si uvědomuje, že za pár dní už může bát mrtvá. Hunger Games začínají.. Katnnis jsem si oblíbila hned ze začátku. Neměla moc lehký život, když jí v 11 letech zemřel otec, a ona se musela postarat o svou rodinu.. Ne každý by to zvládl, ale Katnnis ano. Moc jsem také si oblíbila Peetu, protože má srdce na pravém místě. 


O autorce: Suzanne Collinsová se tvorbě pro děti věnuje už od roku 1991, kdy začala psát scénáře k televizním pořadům pro děti, například Clarissa Explains it All nebo Clifford´s Puppy Days. Několik pořadů, na nichž se autorsky podílela, bylo nominováno na prestižní televizní cenu Emmy. Při práci na dětském pořadu Generation O! se setkala se spisovatelem Jamesem Proimosem, který ji přemluvil, aby zkusila napsat také nějakou dětskou knihu. Když jednoho dne listovala Alenkou v Říši divů, napadlo ji, že venkovské prostředí příběhu se musí dětem, které podobně jako ona vyrostly ve velkoměstě, zdát neuvěřitelně vzdálené. Ve městě, jako je New York, se přece spíš než do králičí nory můžete propadnout do kanalizace. A když se vám to stane, jen těžko se ocitnete uprostřed čajového dýchánku. Co byste tam místo něj tak mohli najít? Právě o tom pojednává její prvotina, The Underland Chronicles (Podzemní kronika). 

 Suzanne Collinsová žije v Connecticutu společně se svojí rodinou a dvěma divokými kočkami, které se usadily na jejich zahradě.

Můj názor: Kniha se mi opravdu moc líbila, úplně jsem jí ,,hltala'', jak byla dobrá. :) Těším se až si přečtu další díly. Knize dávám 5/5 ozubených koleček. 
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit ZDE, na oficiálních stránkách nakladatelství.

1 comments:

  1. Mne sa táto časť páčila najviac či už ako kniha alebo film :)

    OdpovědětVymazat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang