úterý 15. dubna 2014

Feynmanovy přednášky z Fyziky 1.

Autoři: R. P. Feynman, R. B. Leighton, M. Sands
Překladatel: Ivan Štoll
Vazba: vázaná
Počet stran: 744
Nakladatelství: Fragment, 2013
Původní název: Lectures of Physics 1
Hodnocení obálky: 3/5

Pro někoho je fyzika jen školní předmět, pro někoho je koníčkem a pro jiného dokonce vášní. Richard P. Feynman o ní dokázal mluvit s takovým zaujetím, že jeho přednášky patřily k těm nejvyhledávanějším a jejich knižní vydání se stalo pro všechny fyziky biblí. S tímto revidovaným a jediným kompletním vydáním Feynmanových přednášek v češtině podlehnete kouzlu fyziky stejně jako jeho studenti. K teoretickým přednáškám nositele Nobelovy ceny, publikovaným ve třech dílech s doplňkem, jsou přidány jeho vlastní řešené příklady a cvičení.


☼☼☼☼

Každá učebnice není taková učebnice jako obyčejná školní učebnice.. Toto je o mnoho víc než jen obyčejná učebnice. Je to jako bible fyziky. Vážně.

Není to kniha, kterou by měl doma v knihovničce každý.. Plno lidí Feynmanovy přednášky vůbec nezná a kdo ano, tak se o fyziku alespoň trochu zajímá. Měl by si ji přečíst každý, koho fyzika opravdu zajímá blíže. 

,,Richard Feynman je jeden z nejvýznačnějších fyziků 20. století.''

Feynmanových přednášek jsou 3 díly, z toho každý se zaměřuje na jiné, zajímavé téma. Tento díl byl hlavně o Mechanice, což si myslím, že je velice zajímavá tématika. 

Výklad či látka jsou vysvětleny jak textem, tak obrázky, vzorci a popisky, díky kterým byste to měli pochopit. Nemusíte se ani dívat nikam jinam na věci, kterým v knize nerozumíte, protože na dalších stránkách se dozvíte ,,o co go''. :-) 

File:Feynmandiagram.svg
Tato učebnice určitě není pro žádné ,,začátečníky'', kteří znají fyziku jen z okraje nebo jí neznají skoro vůbec, ale pro lidi, kteří se o ní trochu hlouběji zajímají... Mě osobně tuto knihu doporučila má učitelka fyziky, která si jí vychvaluje. :-)

Na obrázku je Feynmanův diagram. ->


Kdo vlastně byl ten celosvětově známý Richard P. Feynman? 
Richard Phillips Feynman, 11. května 1918 – 15. února 1988 byl americký fyzik. Studoval Massachusettský technologický institut, doktorát složil na univerzitě v Princetonu. Během druhé světové války pracoval na vývoji jaderné bomby. Po skončení války pracoval krátce na Cornellově univerzitě a od roku 1951 až do své smrti působil v Kalifornském technickém institutu (Caltech). V roce 1965 mu byla spolu se dvěma dalšími fyziky udělena Nobelova cena.


V tomto díle naleznete například témata jako jsou: Atomy v pohybu, Elektromagnetické záření, Mechanismus vidění, Radiační útlum, Difuze, Harmonické kmity či Vektory. Je tam celkem 52 témat, takže si určitě vyberete. Knihu hodnotím velice kladně a to 5/5! 

PS: Doporučuji kapitoly Atomy v pohybu a Radiační útlum! Jsou velice zajímavé. ;-)

☼☼☼☼

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Učebnici si můžete zakoupit ZDE, na oficiálních stránkách nakladatelství.

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang