pondělí 26. října 2015

Kytice

Autor: Karel J. Erben
Překladatelka: -
Vazba: vázaná
Počet stran: 135
Nakladatelství: Fragment, 2014
Původní název: -
Hodnocení obálky: 3/5

Sbírka baladických básní K. J. Erbena právem patří mezi klasická díla české literatury. Poprvé vyšla v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních. Balady jsou inspirovány českými lidovými pověstmi a jsou typickým příkladem folkloristicky orientovaného romantismu. Je to jediná sbírka básní, kterou Erben vydal. Již v době svého vzniku slavila Kytice obrovský úspěch a ovlivnila mnoho umělců. Nyní se můžete do těchto dramatických balad začíst i vy.Kdo nezná tuto knihu, měl by se stydět, je to prostě česká klasika, kterou by měl znát každý z nás.

Něco málo o autorovi: K. J. Erben se narodil 7. listopadu 1811 v podkrkonoší sadaři Janu Erbenovi a jeho ženě Anně. Zemřel 21. listopadu 1870 v Praze. V roce 1825 nastoupil na hradecké gymnázium. Po jeho absolvování nastoupil roku 1831 v Praze na filozofickou fakultu na studiu práva. V roce 1848 pracoval jako redaktor Pražských novin. V roce 1851 se stal prvním archivářem města Prahy a od roku 1864 zastával po zbytek života funkci vysokého úředníka na pražském magistrátu. 

Kytice je sbírka balad, která se původně jmenovala Kytice z pověstí národních a vyšla roku 1853. Původně sbírka obsahovala 12 básní, v roce 1861 vyšlo druhé vydání a přibyla tam balada Lilie. Kytice vyšla nejdříve v časopisech a ihned měla obrovský úspěch. Ovlivnila mnoho autorů.

Kytice je typickou sbírkou ohlasovou a projevem folkloristicky orientovaného romantismu. K jednotlivým básním jsou připojeny poznámky (Poznamenání) obsahující údaje o původu či o jinoslovanských variantách.

V tomto vydání je 13 balad, které jsou hororové i pohádkové, jsou opsány celkem jednoduchými, lehce zapamatovatelnými verši.


Okolo lesa pole lán,
hoj jede, jede z lesa pán,
na vraném bujném jede koni,
vesele podkovičky zvoní,
jede sám a sám.

A před chalupou s koně hop!
a na chalupu: klop, klop, klop!
,,Hola hej! otevřte mi dvéře,
zbloudil jsem při lovení zvěře,
dejte vody pít''!

(Zlatý kolovrat)

Toto vydání se mi strašně líbí, je krásně malé a vejde se do kabelky či do batohu. Kniha má jednoduchou bílou obálku se zeleným pruhem nalevo, a díky tomu ladí s ostatními knihami z edice Česká klasika. 

Kytici mám asi z české klasiky nejraději, je tajuplná a lehce čtivá. Nejraději mám baladu s názvem Polednice. Této klasice dávám 5/5.


Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.
Knihu můžete zakoupit ZDE.

0 comments:

Okomentovat

Za každý komentář děkuji! ♥

 

My World of Fantasy Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang